Zadržování vody v těle a dieta

Častým důvodem a ještě častější výmluvou vyšší váhy je zadržování vody v těle, která Vaši hmotnost zvýší. Jak zadržování vody v těle souvisí s Vaší dietou? Jak ovlivnit množství zadržované vody? A jak velký problém v rámci zdravého životního stylu zadržovaná voda představuje?

Organismus a voda

Voda v těle se pohybuje okolo 50% tělesné hmotnosti. Mnoho faktorů hraje roli v tom, kolik vody naše tělo zadrží. U žen je to například období menstruačního cyklu, u lidí všeobecně to můžou být nemoci či choroby (například problémy se štítnou žlázou či problémy s lymfatickým systémem).

Množství tělesné vody ovlivňuje rovněž strava – především pokrmy s vyšším množství soli. Doporučený příjem soli je okolo 5 g (sportovcům je doporučováno vyšší množství kvůli nadměrnému pocení a tím vyššími ztrátami soli). Další faktor ve stravě zvyšující vodu v těle představují rychlé (jednoduché cukry). Průmyslově zpracované potraviny a sladké dezerty představují pro Vaše tělo a organismus riziko zvýšeného množství zadržované vody. Omezte proto konzumaci těchto nezdravých potravin (které tělu škodí i mimo zadržování vody).

Tipy na snížené množství vody v těle

Správná výživa – pestrý a vyvážený jídelníček s obsahem kvalitních potravin, složený ve správném poměru ze všech tří makroživin (tuky, bílkoviny, sacharidy), dostatkem vitamínů a minerálů. Vyvarujte se příjmu průmyslově zpracovaných potravin, nadměrného solení a jednoduchých cukrů.

Dostatek pohybu – pohyb podporuje činnost lymfatickému systému. Doporučení zní každý den ujít deset tisíc kroků, třikrát týdně zařadit nějaký sport nebo sportovní aktivitu a žít aktivně.

Voda a dieta

Při striktních dietách s vynecháním veškerých sacharidů už po velmi krátké době na váze uvidíte číslo nižší, tím se utvrdíte ve správnost diety a mylně budete věřit, že jste narazila na správnou dietu. Pravdou je, že váhu budete mít nižší, ale po skončení diety (celý život nezvládnete žít na nízkém kalorickém příjmu bez sacharidů, tedy bez zdroje energie) a po opětovném zařazení sacharidů do své stravy, tělo naváže ztracenou vodu zpět a váha se Vám vrátí. Při těchto dietách tedy nižší váha neznamená vždy hubnutí (nižší množství tuku v těle), jen nižší množství vody v těle.

Zadržování vody v těle není ani problémem či překážkou při dietách založených na správných principech. Často je tento jev výmluvou, proč dieta nefunguje. Háček však není ve vodě v organismu, ale v nesprávném dodržování nastavené diety.

Pár slov na závěr

Každý jsme individuální a každý zadržuje jiné množství vody v organismu. Mnoho faktorů hraje roli v množství vody v těle, některé z nich jsou neovlivnitelné (vrozené nemoci), některé ovlivnitelné (správná strava a dostatek pohybu). Věnujte pozornost těm faktorům, které ovlivníte a kterými můžete snížit vodu v těle.