Záchvatovité přejídání je čím dál častější

Záchvatovité přejídání je čím dál častější nemocí, zejména u mladých dívek či žen. Dříve se mezi nejčastější poruchy příjmu potravy řadily anorexie či bulimie. Tyto nemoci zná téměř každý, protože se také snadněji rozpoznávají, lidé buď odmítají úplně jíst či snědené jídlo ihned vyzvrací, což signalizuje problém.

U záchvatovitého přejídání je často těžké rozpoznat, že se jedná opravdu o poruchu příjmu potravy. Každý jsme se někdy přejedli, tak proč to hned řešit.

V dnešním článku se dozvíte, jak se záchvatovité přejídání projevuje a co ho nejčastěji způsobuje.

Projevy

Nekontrolovatelné jedení

Pro ty, kteří nemají ponětí, co to záchvatovité přejídání vůbec je, přináším krátké vysvětlení. Jde o nekontrolovatelné jedení. Lidé jedí i přesto, že hlad nemají. Asi si teď říkáte, že je to normální, protože si také sem tam zobnete čokoládu, brambůrky či jiné jídlo i přesto, že jste právě dojedli a hlad nemáte.

U záchvatovitého přejídání nejde pouze o zobnutí, lidé často konzumují nespočet kalorií a to za velmi krátkou dobu. Snědí například několik tabulek čokolády, k tomu si dají brambůrky a sušenky, co našli ve skříni a vybílí i lednici a šuplík se sýry a šunkami. To vše jsou schopni sníst během pár minut či hodiny.

Lidé s touto poruchou neberou v potaz, že už hlad nemají, ale jakmile mají tento “záchvat”, jedí, dokud mohou.

Co oči nevidí

Častým projevem poruchy záchvatovitého přejídání je utajování takového přejídání. Člověk, který je takto nemocný, se přejídá v soukromí, když ho nikdo nevidí. Často se během dne chová normálně, jeho jídlo je obvyklé, často i zdravé a spíše menší. Jakmile ale nikdo není doma, projeví se záchvat a on sní vše, co uvidí.

Takže pokud jste si na začátku lámali hlavu s tím, že možná touto nemocí také trpíte, protože v restauraci do sebe “nacpete” tu poslední hranolku a dorazíte se koláčem, jste na omylu. To, že se člověk někdy přejí, dělá většinou na nějakých akcích, kdy mu natolik jídlo chutná, že není schopen odejít bez ochutnání. To vše ve společnosti. Proto se nemusíte ničeho bát.

Pocit viny

Lidé trpící přejídáním mají vždy po svém “záchvatu” pocit viny. Někteří se dostanou do extrému a jídlo následně vyzvrací.

Příčiny

Nejčastější příčinou tohoto onemocnění je nedostatek jídla v delším časovém horizontu a tedy nespokojenost se svým tělem.

Toto onemocnění se projevuje ve většině případů u těch, kteří jsou právem či neprávem nespokojeni se svou postavou a rozhodnou se to radikálně změnit. Uvěří internetovým zázračným dietám a do nějaké absurdní diety se ihned pustí.

Jedná se vždy o velmi nízký kalorický příjem, kdy sice změny jsou vidět rychle, ale tělo trpí. Takové diety, ať už z internetu či vymyšlené postiženou osobou, nemají se zdravým nic společného. Lidé se většinou bojí cokoli sníst, často se vyhýbají sacharidům i tukům a zařazují do svého jídelníčku jen zeleninu a bílkoviny.

Tělo samozřejmě nějakou dobu zvládne nízký příjem, kilogramy na váze se pomalu ztrácí, ale po nějaké době to nese i své následky.

Náš organismus potřebuje dostatek energie i živin pro zdravé fungování, takže po dlouhém a extrémním kalorickém deficitu přijde zlom a tělo si vyžádá jídla více. To se poté projevuje záchvatem, kdy člověk zkonzumuje neomezený počet kalorií.

To, že téměř celý týden jíte sotva 600 kalorií a o víkend se přejíte, rozhodně zdravé není.

Jak se z toho dostat

Vyléčit se ze záchvatovitého přejídání není snadné a vyžaduje si to odbornou pomoc. Důležité je se svěřit a začít problém řešit, co nejdříve.

Vždy by mělo být prioritou začít jíst dostatek kalorií pro zdravé fungování těla. Nebojte se jídla, neříká se nadarmo, že k vysněné postavě se musíte projíst. Proto vynechte zázračné diety, stravujte se zdravě, konzumujte převážně nezpracované potraviny, dbejte na dostatek bílkovin, ale i ostatních živin a nechte si poradit od specialistů. Všechny diety, které vám slibují vysněnou postavu za krátkou dobu vynechte.