Stévii v ketodietě využijete, ale opatrně s ní

Základem ketodiety je snížení příjmu cukrů v potravě. Razantní změna v jídelníčku nevede k dlouhodobým výsledkům, ale může přinést více škody než užitku. Zjistěte, na co si dát pozor při užívání této rostliny a je opravdu bezpečná?

Sladší než cukr

Stévie představuje ideální náhradu stolního cukru. Z toho mohou těžit nejen cukrovkáři, ale také lidé, kteří se marně snaží bojovat se svou hmotností. Jedná se o rostlinu, která ve svých listech ukrývá steviol-glykosidy. Tyto látky jsou 150 až 300 násobně sladší než sacharóza, tedy známý krystalový cukr. Pozitivní zprávou je, že stévie nepředstavuje kalorickou bombu, a proto si jí můžete sladit takřka od rána do večera, a to bez výčitek svědomí.

K dostání je v mnoha variantách, kupříkladu ji můžete pěstovat v květináči jako živou rostlinu a lístky tak otrhávat postupně. Pokud se ale na zahradničení necítíte, můžete si zakoupit stévii sušenou. Elegantní řešení představuje sirup, který si ze stévie můžete vyrobit doma či zakoupit. Využijete jej jako sladidlo do pokrmů, anebo k oslazení vašeho oblíbeného čaje.

Pozor na hypoglykémii

Stévie funguje jako zdravé sladidlo, které se těší stále větší oblibě. Nepohrává si s vaším krevním cukrem a je poměrně bezpečné. Aby vaše tělo fungovalo správně, měli byste si udržovat stálou hladinu krevního cukru. Zařazení stévie do jídelníčku jistě vašemu zdraví prospěje, nicméně neměli byste organismus okrádat o pravý cukr. Většina pochodů ve vašem těle potřebuje ke svému správnému fungování energii, kterou čerpá právě z cukrů a jejich zásob. Náhle zastavení přívodu cukru má za následek jeho úbytek v krvi a to vede k mnoha nežádoucím účinkům. Mezi ně patří například:

  • bolest hlavy a malátnost,
  • mžitky před očima a rozmazané vidění,
  • pokles fyzické i psychické výkonnosti,
  • brnění a třes končetin,
  • v nejhorších případech mdloby a ztráta vědomí.

Své tělo byste neměli šidit na jeho základních potřebách. Nahrazujte touto rostlinou stolní cukr, ale postupně a nikdy ne zcela. Minimální příjem cukrů je nutný pro správné fungování vašeho organismu.