Proč dbát na dostatečný příjem tekutin?

Člověk vydrží měsíc či déle bez jídla, záleží na stavbě těla, podílu tuku v těle a mnoho dalších faktorů. Bez vody však vydržíme pouze 3 – 4 dny, maximálně týden. Na základě toho vidíte, jak je voda pro naše tělo důležitá.

Dnes se dozvíte, s čím vším dostatečný příjem vody pomáhá, a proč bychom měli dbát na příjem dostatek tekutin.

V první řadě je důležité si říct, že pokud mluvíme o příjmu tekutin, máme na mysli příjem čisté vody. Do příjmu tekutin se nepočítají sladké nápoje plné cukrů a chemických látek. Voda by měla být nejlépe čistá, můžete si pořídit filtr, pokud vám z kohoutku teče voda znečištěná. Pro lepší chuť si poté můžete vylepšit například ovocem či bylinkami.

Do pitného režimu můžeme poté také započítávat bylinkové či zelené čaje, které je lepší nesladit.

Zrychluje metabolismus

Podle jedné studie pití vody může ovlivnit metabolismus, který zrychlí a to ovlivní poté i vaše hubnutí. Studie ukazuje, že po vypití půl litru čisté a studené vody, se metabolismus zrychlil až o 30 % během následujících pár minut. Další studie, ale stejný účinek nepotvrdili, takže o zrychlení metabolismu pomocí pití čisté vody je dost diskutabilní a neměli bychom se spoléhat pouze na příjem vody. Nicméně je voda pro naše tělo prospěšná a rozhodně pomáhá zdraví.

Všechny orgány, svaly, tkáně potřebují vodu

Pitný režim je důležitý hlavně pro to, že naše svaly, orgány, tkáně, buňky potřebují vodu a voda je jednou z jejich hlavní složkou. Například i krev je tvořena až z 85 % vody, mozek z 75 %, kůže z 80 % a svaly jsou tvořeny až ze 75 % vody. Možná vás překvapí, že i pro kosti je důležitý pitný režim.

Zlepšuje trávení

Dostatečný pitný režim může také pozitivně ovlivnit vaše trávení. Pomáhá také proti zácpě či jiným střevním potížím.

Pomáhá s celulitidou

Pokud se trápíte s viditelnou celulitidou, měli byste rozhodně dbát na dostatečný příjem vody, který pomáhá zmenšit viditelnost celulitidy.

Bolest hlavy

Ti, kteří trpí na časté bolesti hlavy či migrény, by také měli zkontrolovat, zda mají dostatečný přísun tekutin. Voda pomáhá proti bolestem hlavy a s migrénami.

Voda a fyzická aktivita

Neměli bychom zapomínat pít, pokud vykonáváme fyzickou aktivitu. Kvůli pocení se naše tělo vody zbavuje, a proto bychom měli dbát na dostatečný příjem tekutin během tréninku či při jiné fyzické aktivitě. Můžeme tak předejít nepříjemným stavům omdlívání či nevolnosti.

Kolik litrů vody je potřeba?

Teď, když už víte, proč je pitný režim tak důležitý, se určitě ptáte, kolik litrů vody byste měli přijmout během dne.

Záleží to na více faktorech, samozřejmě ti, co vykonávají nějakou fyzickou aktivitu, vypijí většinou více tekutin během dne, pití ovlivňuje také teplota. Pijeme více v létě a horkých dnech, kdy je pro nás přirozené se napít, protože máme i více žízeň.  Záleží i na vaši hmotnosti a pohlaví, protože například muži vypijí a měli by vypít více než ženy.

Pokud se budeme ale bavit o průměru, za den by člověk měl vypít alespoň 2 až 3 litry čisté vody. Zdá se vám to hodně? Věřte, že není.

Možná vám při hlídání pitného režimu pomohou různé lahve či galony, které si naplníte vodou, můžete je mít celý den u sebe a průběžně pít vždy, když si vzpomenete. Existují lahve, které mají objem až 2 litry, takže stačí si dát vždy za cíl vypít jednu láhev vody a například dva až tři šálky kvalitního zeleného čaje a máte vystaráno.