Potraviny s nízkým obsahem kalorií

V dnešním článku se dozvíte, které potraviny mají opravdu nízký obsah kalorií a hodí se především do diet. Jedná se především o různé druhy zeleniny a ovoce.

Je však nutné dodat, že vám neradíme, abyste celý den jedli pouze tyto potraviny při snaze zhubnout. Pro hubnutí je důležitý vyvážený jídelníček plný bílkovin, sacharidů a zdravých tuků, což v těchto potravinách nenajdete. Následující potraviny vám však mohou zvětšit objem jídla, zasytit vás na déle a dodat vám také spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny, která prospívá trávení.

Cuketa

První potravinou je cuketa.

Cuketu spousta lidí nezařazuje, přesto se právě cuketa hodí téměř do všech pokrmů. Využijeme ji nejen ve slaných jídlech, ale také ve sladkých dezertech. Může se vám zdát zvláštní kombinace cukety a sladkého dezertu, uvidíte však, že si to zamilujete.

Cuketa dodá dezertům vláčnost, vlákninu a také především objem. Můžete si tak například připravit ovesnou kaši, do které místo tradičních 60 gramů vloček přidáte pouze 30 gramů a doplníte kaši o 100 gramů strouhané cukety. Cuketa se nijak neprojeví na chuti, ale kaše vás více zasytí.

Borůvky, maliny a jahody

Ovoce díky obsahu cukru má vždy poněkud více kalorií než zelenina.

Avšak bobulovité ovoce vás svými kaloriemi mile překvapí. Pokud jste milovníky ovoce, dopřejte si jahody, borůvky nebo maliny. Neobsahují téměř žádné sacharidy oproti jiným druhům ovoce. Na 100 gramů těchto bobulí přijmete pouze okolo 60 kalorií.

Listová zelenina

Nejspíše vás nepřekvapí, že listová zelenina je kaloricky také velmi výhodná do diet.

Listovou zeleninu můžete nejen tepelně připravit, ale také si můžete namixovat vlastní salát. Také můžete listovou zeleninu přidat k rýži, k bramborám, těstovinám či jiné příloze, a zvětšit tak objem celého jídla.

Co si pod listovou zeleninou představit? Jedná se například o špenát, různé druhy salátů, rukolu, mangold, polníček a jiné.

Citrusové plody

Citrusové plody také neobsahují téměř žádné kalorie.

Je však těžké toto ovoce, zejména citrusy, zakomponovat do svého jídelníčku. Na zahnání hladu však můžete využít pomeranč nebo mandarinku a ušetřit si kalorie oproti třeba banánu.

Také se citrusové plody hodí na ochucení čisté vody.

Květák

Květák se svými kaloriemi také řadí mezi nízko kalorickou zeleninu.

Květák můžete využívat jako přílohu, ale také díky nastrouhanému květáku nahradit běžnou rýži (nebo kombinovat běžnou a květákovou rýži). Ušetříte si tak opět pár kalorií.

Pokud květák uvaříte a poté obalíte ve vajíčku a připravíte v horkovzdušné fritéze nebo troubě, máte další skvělý pokrm, který nemá téměř žádné kalorie. Pozor ale na smažení v oleji.

Brokolice

Brokolice je na tom velmi podobně jako květák a je také velmi využívaná ve stravě u sportovců a lidí, kteří se snaží zhubnout.

Opět obsahuje nízký obsah kalorií, zasytí vás, dodá vašemu tělu vitamíny a minerály a zpestří vaše jídlo.