Může stres ovlivňovat přibírání na váze?

V dnešní zrychlené době se téměř každý potýká se stresem. Ať už se jedná o stres a starosti v práci, rodinné či vztahové problémy či problémy zdravotní nebo finanční. Každého v životě potkají situace, které nejsou příjemné, ale je jen na každém, jak se k danému problému postaví a zda ho ovlivní.

V dnešním článku se podíváme, jak stres může ovlivňovat váhu a také, co si pod tímto stresem představit.

Není stres jako stres

Možná se nyní obáváte, že jakmile se začnete potýkat s nějakým problémem v práci a vystresujete se, začnete přibírat. Toho se bát nemusíte.

Stres má v životě každý. Ať už závažnější problémy v práci nebo vyvolaný stres za volantem za pomalu jedoucím vozem. Pokud se jedná pouze o stres krátkodobý, který je vyvolaný určitým podnětem nebo situací, nemusíte es obávat, že náhle přiberete na váze.

Řeč je tu o dlouhodobém stresu, který přetrvává až několik měsíců. Tento stres může být způsoben problémy, které jsou mimo vaši kontrolu nebo také se může jednat o stres fyzický – příliš mnoho aktivity.

Jak stres souvisí s přibíráním na váze?

Jsou tu dva důvody, proč stres může ovlivňovat vaši váhu.

  • Přejídáte se

Spousta lidí se ve stresových situacích přejídá a smutek zajídá sladkým.

Toto je očividný důvod, proč při stresu dochází také k přibírání. Je důležité si uvědomit, že se toto děje a nahradit sladké pokrmy, které kojí váš smutek a zmírňují váš stres, za zdravé varianty.

Kromě sladkého se spousta lidí upíná také k alkoholu, což opět nehraje do not hubnutí.

  • Stresový hormon kortizol

Při dlouhodobém stresu, ať už fyzickém či psychickém, dochází k uvolňování stresového hormonu kortizolu. Sám o sobě může být tento hormon také prospěšný, ale pokud je vaše tělo doslova zaplaveno stále jen kortizolem z důvodu dlouhodobého stresování, může to být problém.

Není to úplně tak, že by tento hormon pomáhal narůstající váze. Vše se vším souvisí a tento hormon může potlačit hormony ostatní, tím zpomalí hubnutí, vaše tělo bude zadržovat více vody, budete se cítit hůře psychicky i fyzicky, vaše výkony v posilovně se nebudou nikam posouvat a vy se začnete cítit bez motivace pokračovat v hubnutí. A pravděpodobně se opět vrátíte ke svým starým návykům špatného stravování.

Jak pracovat se stresem?

Každý se se stresem vypořádává jinak, někdo může být odolnější a někdo náchylnější.

Jak si zachovat chladnou hlavu a vyrovnat se se stresem? Zkuste následující tipy.

  • Promluvte si s někým, komu věříte. Svěřte se.
  • Meditujte.
  • Zařazujte více aktivit, které vás baví.
  • Pokud problém jde vyřešit, hledejte řešení. Pokud nejde, smiřte se s tím a snažte se přijít na jiné myšlenky.
  • Sportujte.
  • Choďte na procházky.
  • Poslouchejte hudbu.