Ketogenní stravování. Co je Low Carb High Fat strava?

Keto dieta, Atkinsova dieta, nízkosacharidové stravování nebo LCHF vycházejí ze stejného principu. Omezení sacharidů ve stravě a navýšení podílu bílkovin a zdravých tuků. Stravování způsobem LCHF slibuje redukci tělesné hmotnosti bez pocitu hladu, více energie a úlevu trávícímu systému. Jaké jsou hlavní principy stravování?

Low Carb High Fat (LCHT) stravování

Low Carb stravování a zároveň i keto nebo Atkinsova (někdy Atkinsonova) dieta jsou založeny na přísném omezení podílu sacharidů ve stravě. Oproti rozšířenému doporučení redukují podíl sacharidů na minimum, pod 10 respektive 50 gramů sacharidů denně. Záleží na konkrétním programu.

Sacharidy ve stravě jsou nahrazeny bílkovinami a velkým množstvím zdravých tuků. Díky kvalitním tukům nepociťujete hlad, jste zasyceni na delší čas a nemáte nezvladatelné chutě na sladkosti.

Princip Low Carb High Fat stravování

Principem LCHF stravy je konzumace libovolné kombinace (a do jisté míry i libovolného množství) předepsaných potravin a vyhýbání se potravinám zakázaným. Při low carb nepočítáte žádné kalorie, nevážíte potraviny a nemusíte jíst v předepsaných časech několikrát denně. Jíte, když máte hlad a porci si určíte tak velkou, aby vás zasytila. Teprve po několika týdnech režimu se pomalu přechází na 3 nebo dokonce dvě jídla denně. Ale je jen na vás, kdy k tomuto kroku přistoupíte.

Při low carb se doporučuje mírná a lehká fyzická aktivita, jako je například rychlá chůze, plavání nebo jízda na kole.

Důležitý je pitný režim. Samozřejmostí je vypít 2 litry čisté vody denně, ale povoleny jsou i nejrůznější čaje a káva.

Co jíst při low carb stravování

Základem je maso, vejce a zdravé tuky. K nim se doporučuje libovolné množství zeleniny. Z masa si můžete dát jakékoliv, dále ryby a mořské plody. Vejce zařaďte do jídelníčku v různých úpravách. Vše připravujte na olivovém oleji, másle, sádle. Vyzkoušet můžete i kokosový nebo avokádový olej. Zelenina je vhodná ta, která roste nad zemí. Dále jsou povoleny různá semínka a ořechy. V menším množství si můžete dát i sýry, smetanu, jogurty. Z ovoce pouze bobulovité, jako jsou jahody, maliny, borůvky.

Zakázané potraviny při low carb stravování

Low carb stravování je založené na přísné redukci sacharidů. Není povolený žádný cukr ani med nebo sirup. Zapomeňte samozřejmě na sladkosti. Vyřadit musíte i veškeré pečivo, těstoviny, brambory, rýži. Zakázaná je i kukuřice, luštěniny a veškeré obiloviny. Povolená není ani mrkev nebo banán.

Zkušenosti s low carb stravováním

U low carb stravování nebudete mít pocit hladu a zároveň zmizí veškeré chutě na sladkosti. Příjemné je, že nežijete podle hodinek a nemáte odměřenou porci jídla na váhu, kdy se pak už za půl hodiny díváte na hodinky a vyhlížíte čas na další porci. Pocit volnosti a možnosti jíst, když máte hlad vám pomůže v začátcích. Po několika dnech se cítíte lehčí, zmizí pocit nafouknutého břicha a budete mít více energie.

V prvních týdnech se vám strava může zdát poněkud jednotvárná, ale později objevíte celou řadu možných kombinací a na nový režim si dobře zvyknete.

Po několika týdnech byste měli dospět do stavu, kdy pro vás nebude problém vynechat svačiny a přejít jen na tři nebo dvě velké a vydatné porce jídla za den.

U low carb stravování dochází k úbytku váhy, obvykle se můžete těšit na úbytek 1 až 2 kilogramů za týden.

Omezení low carb

Na low carb stravu by si měly dát pozor především těhotné a kojící ženy, dále osoby trpící cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo jiným závažným omezením. Vždy je vhodné režim konzultovat s ošetřujícím lékařem nebo výživovým poradcem.