Jsou opravdu ovocné smoothies nástrojem k hubnutí?

Ovocné a zeleninové smoothies jsou označované jako zdravé a také spousta lidí (převážně žen) věří, že jsou nástrojem k hubnutí. Určitě jste už také vy někde zahlédli slogany ohledně detoxu, smoothies a shozených kilogramech. Možná si dokonce stále myslíte, že šťávy z ovoce a zeleniny vás mohou spasit a pomoci vám získat vysněnou postavu.

Je tomu ale opravdu tak? Jsou ovocné a zeleninové smoothies opravdu nástrojem pro lepší postavu? Je vhodné je zařazovat do diety? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Zjistíte, jaké výhody i nevýhody smoothies mají a také, proč je možné, že pouze pijete smoothies a stejně nehubnete.

Výhody

  • Spousta vitamínů a minerálů

Jako první výhodu, kterou tyto ovocné šťávy mají, je obsah vitamínů a minerálů.

Proto by také jedním z důvodů, proč byste měli zařadit ovocné a zeleninové smoothies do svých jídelníčků, měl být právě vysoký obsah všech různých vitamínů a minerálů. Díky vypití takovéto šťávy dodáte tělu dostatek živin a můžete tak posílit svou imunitu a také zdraví.

Navíc se smoothies podávají ve většině případů z čerstvé zeleniny a ovoce, takže tělu dodáte kvalitní stravu plnou živin. Pokud tedy máte problém přijmout dostatek zeleniny a ovoce během dne, smoothies mohou být řešením pro vás.

  • Rychlé dodání živin a kalorií

Dalším z důvodů, proč může být smoothie skvělou náhradou jídla, je rychlé dodání živin a kalorií. Zaženete tak hlad a smoothie můžete popíjet po cestě, nemusíte si nic ohřívat ani čekat na uvaření.

Pokud tedy často nestíháte, skočte si pro jedno smoothie a nahraďte tak svačinu.

Nevýhody

  • Kalorie

Jako hlavní nevýhodou může být vysoký obsah kalorií.

Což je také důvod, proč možná stagnujete a nedaří se vám zhubnout přesto, že zařazujete smoothies a nahrazujete si tím tak plnohodnotná jídla. Možná dokonce smoothies považujete za téměř bez-kalorické pití a místo vody popíjíte ovocné a zeleninové šťávy.

Taková šťáva může obsahovat více kalorií než si myslíte! Proto nezapomeňte také smoothies započítávat do svého denního příjmu kalorií.

Spočítejte si, kolik ovoce a zeleniny do smoothie přidáte a zjistíte, že takové obyčejné smoothie může mít až 400 kalorií. Samozřejmě záleží, jaké ovoce zvolíte. Pokud si připravíte smoothie pouze ze zeleniny s jedním kousek nízkokalorického ovoce, nemusíte mít strach, že právě tato svačina vás navýší markantně váš kalorický příjem. Pokud jste však zvyklí míchat více druhů ovoce najednou, k tomu rozmixovat také pár oříšků a dolít celé smoothie mlékem, může to být problém.

  • Rychlé vytrávení

Jak už bylo zmíněno výše, také smoothies mají kalorie. Kalorie ani konkrétní potraviny nejsou špatné. Nevýhodou u těchto ovocných šťáv však je rychlé vytrávení. Po plnohodnotném jídle obsahujícím okolo 400 kalorií dostanete hlad až za několik hodin, po smoothies (se stejným počtem kalorií) už klidně hodinu po vypití.

Proto se tyto smoothies nehodí do diet.

  • Nedostatek bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků

Kromě toho, že vám rychle vytráví, také nezískáte pro tělo dostatek bílkovin, komplexních sacharidů a tuků. Získáte pouze rychlé cukry a vitamíny a minerály, které jsou také důležité, ale neměly by tvořit celý váš příjem potravin.

Co si z toho odnést

  • Smoothies nejsou bezkalorické, je třeba je započítávat do kalorického příjmu.
  • Smoothies jsou plné vitamínů a minerálů.
  • Mohou nahradit svačinu – jsou jednoduché na vypití, perfektní na cesty a pokud nestíháte.
  • Hodně záleží, jaké ovoce a jakou zeleninu použijete, pokud se snažíte zhubnout a hlídáte si přijaté kalorie.