Jíst málo v dietě je zbytečné

Hubnutí je spojené s dietami, které lidé drží nějakou dobu, za kterou shodí přebytečné kilogramy, ale protože se jedná o příliš striktní diety založené na velmi nízkém kalorickém příjmu, dieta jim vydrží jen určitý čas, poté se vrátí zpět do svého bývalého režimu a shozené kilogramy získají zpět. Vlastně lidé hladoví a trpí, aby váha ukázala nižší číslo, ale poté opět váha stoupne a celý proces byl zcela zbytečný. Důležité je si uvědomit, že v dietě nemusíte trpět hladem, nemusíte se vyhýbat určitým potravinám ani vynechávat sacharidy či tuky. Právě o tom bude dnešní článek, o dietě, s kterou zhubnete, ale nebudete hladovět.

Dieta, kterou si zamilujete

Míchaná vejce se zeleninou k snídani, kuřecí prsa se zeleninou k obědu a k večeři pár plátků šunky s okurkou, možná Vám tento jídelníček připomíná právě Vaši dietu. Lidé na dietách jedí většinou příliš málo, tím si zpomalují metabolismus a hubnutí se zastaví. Budete překvapeni, jak vysoký kalorický příjem můžete mít i v dietě, zejména pokud jste aktivně sportující lidé. Dieta je postavená na kalorické deficitu, tedy Váš kalorický příjem musí být nižší než kalorický výdej, ale tento deficit by měl být zhruba o 200 kalorií méně než kalorický výdej. Často se setkáváte s jídelníčky “na míru” s kalorickým příjmem pod 1000 kalorií, takových diet se vyhýbejte obloukem.

Dieta založená na mírném kalorickém deficitu je dietou udržitelnou a zajisté Vám bude fungovat. Důležité je zařadit všechny makroživiny ve správném poměru. Na závěr se dozvíte osobní doporučení na rozložení makroživin. Také je důležité přijímat dostatek vitamínů a minerálů, které podpoří správné fungování našeho organismu a tím podpoří také proces hubnutí. A teď dobrá zpráva na závěr – postupně lze kalorie navyšovat a dostat se až na takový kalorický příjem, na kterém budete držet svou dosaženou a vysněnou váhu. Váš metabolismus bude správně fungovat, bude takzvaně “rozjetý” a tím si můžete také dovolit vyšší kalorický příjem.

Pokud jste navíc aktivně sportující lidé, Váš příjem může být o to vyšší. Pokud silově posilujete, budujete svalovou hmotu a Váš metabolismus se bude také zrychlovat, proto doporučuji zařadit silový trénink.

Osobní doporučení rozložení makroživin

Známe tři makroživiny – bílkoviny, sacharidy a tuky. Všechny tři makroživiny hrají v organismu svojí úlohu, proto žádnou nevyřazujte. Je důležité tyto živiny přijímat z kvalitních a zdravých tuků.

Bílkoviny

Bílkoviny jsou jednou z nejdeficitnější makroživinou, však jednou z nejvíce důležitých, zejména v dietách. Bílkoviny se podílí na tvorbě svalové hmoty a následné regeneraci.

Bílkoviny máme živočišné a rostlinné. Váš příjem by měl být složen z 60 až 70 procent z živočišných (drůbeží maso, mléčné produkty, ryby apod.).

Příjem bílkovin by měl být okolo 40 procent z celkového příjmu. Bílkoviny by se měly pohybovat okolo 1,5 gramu na kilogram tělesné váhy.

Sacharidy

Sacharidy známe komplexní a takzvané rychlé. V dnešním článku se zaměříme pouze na zdravé zdroje, proto rychlé sacharidy budou čerpány z ovoce. Sacharidy naše tělo využívá jako zdroj energie, proto nezapomínejte na dostatečný příjem a nebojte se přijímat také sacharidy.

Sacharidy by měly tvořit také okolo 40 procent kalorického příjmu.

Tuky

Tuky jsou také živinou, která se často v jídelníčkách vynechává ze strachu nabrání tuku. Není tomu tak, příjem tuků je pro naše tělo důležitý, je však důležité tuky přijímat ze zdravých zdrojů.

Tuky známe živočišné i rostlinné, naše strava by se měla skládat převážně ze zdrojů rostlinných (avokádo, ořechy, oleje).

Tuk doporučuji přijímat okolo 20 procent z celkového příjmu.