Jak zvýšit denní příjem tekutin

Dostatečný příjem tekutin je jednou z nejdůležitějších složek zdravého, aktivního života. Také v dietách a hubnutí hraje voda důležitou a nenahraditelnou roli. Doporučený denní příjem tekutin je 20 až 40 ml na kg tělesné váhy. Denní příjem tekutin je nutné zvýšit při náročné fyzické aktivitě, sportovní aktivitě či v teplých dnech (pocením ztrácíte vodu ze svého organismu). Jak ale svůj denní příjem vody zvýšit? Zde je několik tipů.

Tipy na zvýšení denního příjmu tekutin

1. Láhev s vodou

Pokud máte problém s pitím vody a nepociťujete během dne žízeň a potřebu pití, skvělou pomůckou je předem připravená láhev (láhve) s vodou, kterou musíte daný den vypít. Nejčastějším důvodem nedostatečného příjmu tekutin je zaneprázdněnost a na vodu se “zapomíná”, pokud však uvidíte před sebou láhev s vodou, daleko snadněji svého denního příjmu čisté vody docílíte.

2. Zdravě “ochucená” voda

Pokud Vám samotná, čistá voda nechutná, je možné si ji zdravě ochutit. Přidejte si do láhve s vodou plátky citrónu, pomeranče nebo čerstvé jahody a maliny, doplňte vodu o pár lístků máty a Vaše voda bude pro Vás daleko lákavější. Díky přidanému ovoci navíc láhev s vodou získá také vitamíny a minerály.

3. Ovoce s obsahem vody

Doplnit tekutiny do svého těla můžete také konzumací ovoce bohatého na vodu. Jaké ovoce do této kategorie patří? Největší množství vody v sobě skrývá meloun (91%), dále jahody, broskve, pomeranče, ananas a také jablka. Ovoce se hodí jako skvělá svačinka, kterou doplníte vitamíny, minerály, živiny, kalorie a také vodu.

4. Čaje

Pitím neochucených čajů svůj denní příjem tekutin také můžete navýšit. Vyhýbejte se však slazeným čajům. Vybírejte zelené, bylinkové a další neochucené čaje. Nejlepší možnou variantou je “domácí čaj” vytvořený z čerstvé máty a citrónu nebo jiných bylinek.

5. Polévky

Konzumací polévek (vývarů) se Vám také zvyšuje příjem tekutin. Do vhodných polévek patří především vývary (drůbeží, hovězí).

A jakých tekutin se vyvarovat?

  • Slazené čaje
  • Slazené nápoje (Coca Cola, Sprite, Fanta apod.)
  • Ovocné džusy
  • Slazené kávy
  • Alkohol
  • Slazené energetické nápoje
  • Ovocné šťávy