Jak začít jíst zdravě

Zdravá strava a vyvážená dieta je základem správného životního stylu. Dodržování správných návyků má žádoucí účinky pro zdraví vašeho těla, díky tomu se může skladba vašeho jídelníčku projevit nejen do celkového zdravotního stavu, ale také do vaší produktivity, výkonnosti a celkové nálady. Pokud se vám dlouhodobě nedaří začít jíst zdravě a dosáhnout stanovených cílů, následující článek vám přinese některé možnosti a postupy, které by vám na této cestě mohly být nápomocné.

Myslete udržitelně

Ať už jsou vaše cíle jakékoliv, vždy myslete na trvalou udržitelnost vašeho plánovaného jídelníčku. Drastická dieta za prvé není pro vaše tělo vhodnou volbou ze zdravotního hlediska, ale především není v dlouhodobém horizontu udržitelná. Pokud budete dlouhodobě ve vysokém kalorickém deficitu, je jen otázka času, kdy vaše psychika bude zvládat enormní nápor. Po určité době se tak téměř jistě vrátíte k původním stravovacím návykům a díky jojo efektu pravděpodobně velmi rychle naberete ztracená kila zpět.

V jídelníčku si proto dopřávejte pestré variace většího počtu jídel a snažte se nacházet v pouze mírném kalorickém deficitu, díky kterému budete hubnout pomalu, ale dlouhodobě.

Poraďte se s odborníkem

Jen málo nezasvěcených dokáže svépomocí vytvořit kvalitní jídelníček, který odpovídá potřebám daného jedince, respektuje jeho životní styl a preference a dokáže vás dostat k vytyčenému cíli. Pokud nemáte v oblasti výživy dostatečné znalosti rozhodně se poraďte s odborníkem, který vám pomůže jídelníček nastavit podle vašich individuálních potřeb. Nikdy nekopírujte jídelníčky dostupné na internetu nebo v časopisech. Jejich skladba může být logická a sebelepší, ale pokud není konstruována přímo na vaše požadavky, není jejich využití správnou volbou.

Udělejte z jídla rituál

S trvale udržitelným režimem souvisí také další z našich doporučení. Zvykněte si pomocí opakování některých úkonů na rutinu okolo vašich jednotlivých jídel. Tím pádem se vám podaří dosáhnout stavu, kdy nebudete jednotlivá jídla vynechávat a zároveň se budete na jejich konzumaci v průběhu dne těšit, čímž budete motivováni.

Najděte si kamaráda či partnera se stejným cílem

Ať už jsou vaše cíle jakékoliv, je vždy velmi vhodné mít na své cestě podporovatele. Pokud si najdete partnera, který bude mít stejný cíl a bude prožívat všechny vaše strasti a radosti z výsledků společně s vámi, bude vaše snažení o poznání jednodušší.

Nevzdávejte se

Pokud jednou zhřešíte, nic se neděje. Každý na své cestě zaznamená dříve nebo později nějaké klopýtnutí. Pro vaši hlavu může mít občasné vybočení z perfektního plánu dokonce i pozitivní účinky, díky kterým se vám podaří udržet dietu dlouhodobě funkční.