Jak si poradit s přejídáním a ujídáním

Každý známe to, kdy se nedokážeme ovládnout a sníme poslední kousek koláče. Zobeme celý večer oříšky. Po večeři slupneme celou čokoládu. Na oslavě sníme vše, co vidíme. Někomu se daří lépe zvládat chutě, někomu hůře. Pokud se snažíte hubnout či si udržet svou formu, může být právě toto ujídání důvodem, proč se vám nedaří.

Jak se ho zbavit? Na to se podíváme v dnešním článku.

Úvodem

Úvodem bych ráda zmínila, že celý článek a všechny rady se budou vztahovat k přejídání, kdy sice sníme něco navíc, ačkoliv nemáme hlad či překračujeme svůj kalorický příjem, ale nejedná se o záchvatovité přejídání.

Záchvatovité přejídání ve zkratce znamená, že je člověk schopen sníst vše, co vidí, má takzvanou ataku, kdy jedinec může sníst několik tisíc kalorií naráz. Takové ataky mohou končit také zvracením a objevují se často. Lidé mají potřebu se přejídat v tajnosti. Jedná se o nemocnění a je potřeba ho řešit s lékařem či specializovanou osobou.

V dnešním článku se dozvíte, jak se zbavit obvyklého přejídání, kdy si zkrátka sem tam dopřejete, sníte, co vidíte, ale pořád jste si vědomi, co jíte.

Mějte dostatečný kalorický příjem

Toto ujídání a občasné přejídání může být důvodem kalorického deficitu.

Pokud jste dlouho v dietě nebo vaše dieta není rozumně nastavená, může se stát, že se začnete takto přejídat. Vaše tělo zkrátka potřebuje živiny a potřebné makroživiny ke správnému fungování. Zkuste si na nějaký čas dát menší pohov od diet, začít být alespoň v kalorické rovnováze, tedy na udržovacích kaloriích a uvidíte, zda vaše dieta byla důvodem tohoto ujídání a přejídání.

Mějte čistou lednici i špajzku

Nemůžete bez čokolády žít? Musíte si vždy dát kousek nezdravých brambůrků?

Možným řešením je nekupovat je. Pokud žijete sami, kupujte si pouze takové potraviny, které chcete zařadit do svého jídelníčku a nemějte doma nic, co by vás mohlo rozptylovat a následně vám pokazit vaši dietu.

Samozřejmě jednou za čas nikoho kousek čokolády nezabije, ale pokud máte ve zvyku sníst čokoládu na posezení hned po koupení, něco je špatně. Zkuste tedy kontrolovat, co vše máte doma a zamezit tak zbytečnému ujídání.

Vyměňte nezdravé za zdravé

Máte ve zvyku mít stále v misce u televize oříšky, brambůrky či jiné dobroty? Zkuste je vyměnit za zdravější alternativy.

Udělejte si domácí chipsy, stačí nakrájet na malé plátky brambory, dát na pečící papír to trouby a osolit. Můžete zakápnout olivovým olejem a poté zobat třeba s jogurtovým dresingem. Místo oříšků si nasypte do misky kousky zeleniny a zobejte tu.

Spousta lidí má ve zvyku dát si něco na zub k televizi a většinou to jsou právě brambůrky, oříšky či nějaké sušenky. Vyměňte tyto nezdravé potraviny za zdravé a uvidíte, že to také půjde. Postupně se naučíte,, že vlastně hlad nemáte a možná jednoho dne se úplně odnaučíte uzobávat kdesi cosi u sledování televize.