Hodný a zlý – cholesterol a jak jej snížit?

Všichni jsme o něm slyšeli a všichni jej přehlížíme, dokud nás lékař neupozorní, že už je to vážné. Vysoký cholesterol. Tato diagnóza trápí až polovinu lidské populace. Je to důkaz nezdravé životosprávy a strašák dnešní doby. Víte, jak jste na tom s cholesterolem vy? A jak jej snížit, pokud se již blíží kritická hranice?

K čemu se nám hodí?

Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, především v játrech a ledvinách. Najdeme jej v buněčných membránách, také v nervové soustavě a v mozku. Aby to s cholesterolem nebylo tak jednoduché, dělí se na hodný a zlý. Ten zlý často produkuje tělo nadmíru, zejména při dlouhodobém stresu a pak nastává problém také se štítnou žlázou, potažmo plodností u žen. Jak udržet cholesterol v rozumné hladině?

Když jej tělo produkuje přespříliš

Nejvíce je cholesterol obsažen v tučných potravinách, jako jsou uzeniny, žloutek nebo plnotučné mléko. Tělo během dne přijme potravou až 40 % cholesterolu, který je potřebný pro správný příjem vitamínu D a tvorbu žluči. Čím více cholesterolu pozřete, tím méně jej tělo vyrobí. Zádrhel v tomto zdánlivě jednoduchém a vyváženém procesu představuje cukr – zvyšuje produkci inzulinu, který podporuje bezhlavou nadprodukci cholesterolu.

Co na něj zabírá?

Pokud se trápíte se zvýšeným cholesterolem, určitě situaci značně prospěje, pokud se rozhodnete zhubnout. Samozřejmě pod dohledem odborníka, jinak můžete napáchat víc škody než užitku. Pomáhá také snížit příjem cukru, případně jej nahradit přírodními sladidly. Podle nejnovějších průzkumů zvyšuje produkci cholesterolu také dlouhodobé užívání antikoncepce. Prospěšné jsou rovněž bylinky na podporu správné funkce žlučníku a snížení stresu.

Nevzdávejte se

Dalším správným krokem je zvýšit pohyb, díky kterému se vyrovná hladina hormonů. Do jídelníčku zařaďte především vlákninu, ořechy, zelený čaj nebo avokádo. K medikamentům na předpis se uchylujte raději až v nezbytném případě, jejich vedlejším účinkem může být poškození ledvin a jater.

Dlouhodobě zvýšená hladina cholesterolu vede k onemocněním kardiovaskulárního systému a infarktům. Rozhodně je nejvyšší čas začít naslouchat svému tělu a pustit se do boje s tím, co nám škodí!