Kalorický deficit, pro mnohé z vás neznámé slovíčko, pro někoho symbol hladovění. Jak to s kalorickým deficitem je? Co vůbec kalorický deficit znamená a jak se do něho dostat bez hladovění a trápení se?
Kalorický deficit
Pro ty, kteří nevědí, co kalorický deficit znamená, a proč je tak důležitý, přináším krátké vysvětlení.
Kalorický deficit znamená, že přijímáte méně kalorií, než vydáte. Počet přijatých kalorií ovlivňuje váš jídelníček. Počet vydaných kalorií ovlivňuje jednak váš bazální metabolismus (počet spálených kalorií v klidovém stavu), váš pohyb během dne jako je uklízení, chůze, práce, ale také fyzická aktivita například v posilovně či při sportech.
Musím hladovět?
Teď, když už víte, co ovlivňuje váš příjem a výdej kalorií, nejspíše tušíte, že do kalorického deficitu se můžete dostat dvěma způsoby.
Prvním je upravit jídelníček tak, abyste přijímali méně kalorií, než vydáváte. Což může znamenat omezování se, pokud nejste aktivní během dne.
Pro mnohé není tento nový zdravý životní styl udržitelný, protože si nedokáží představit svůj jídelníček bez jejich oblíbených a kalorických jídel. Proto se přikláním spíše k druhému způsobu, kdy se můžete dostat do kalorického deficitu přidáním aktivity.
Samozřejmě by váš jídelníček měly pořád tvořit kvalitní, zdravé a nezpracované potraviny. Díky přidáním pohybu se můžete ale dostat do deficitu bez hladovění. Stačí přidat chůzi, vystoupit o zastávku dříve či chodit pěšky na nákup.
Začněte si hlídat počet kroků denně, zařaďte sport či jiné fyzické aktivity do svého týdne a hýbejte se!
Možná jste si všimli, že spousta pracovníků, kteří vykonávají těžkou fyzickou práci, denně jedí nezdravé a kalorické potraviny v rychlých občerstvení, ale kilogramy nepřijímají. Ohledně hubnutí (pokud nebudeme řešit zdraví) nezáleží tolik na tom, co jíte, ale kolik kalorií přijímáte a kolik pohybu máte.
Proto se nemusíte trápit hladem a řídit se podle nesmyslných jídelníčků, kde pečivo je sprosté slovo. Stačí zařadit více pohybu, hlídat si příjem kalorií a zařadit nějaký sport.