Čím spaluji nejvíce kalorií?

Každý by rád během dne spálil co nejvíce kalorií, a tak urychlil hubnutí, a celou cestu za vysněnou postavou. Kde a při jakých činnostech či sportech spálíte nejvíce kalorií? To se dozvíte v dnešním článku.

Samozřejmě každý spaluje kalorie jinak, proto nejsou hodnoty pod jednotlivými sporty a činnostmi úplně přesné. Záleží na věku, pohlaví, hmotnosti a mnoho dalších faktorech. Počet spálených kalorií je poté vypočítáno za hodinu vykonávání dané činnosti.

Sporty

Určitě vás nepřekvapí, že hned na prvním místě jsou sporty. Uvedu zde pár sportů, které jsou lehce proveditelné pro běžnou populaci, nepotřebujete pro ně téměř žádné vybavení a zvládne je každý.

Squash – 500 až 800 kcal

Squash je jedním z mých oblíbených sportů, a proto ho uvádím na prvním místě. Jediné, co je potřeba je raketa a míček, což si obojí můžete půjčit. Pronajatí squashového hřiště není nijak nákladné, pronajímá se zejména na hodinu a zapotíte se až až.

Navíc oproti například tenisu, squash zvládnou i naprostí začátečníci, kteří nikdy squash či tenis nehráli.

Bowling – 300 až 500 kcal

Dalším sportem, který je dostupný pro každého, je bowling. Možná se divíte, že i při tak jednoduchém a ne tolik náročném sportu spálíte tolik kalorií. Údaj je počítaný za hodinu, kde nejsou zohledňovány pauzy.

Díky bowlingu spojíte příjemné s užitečným, pobavíte se, zasoutěžíte si, a ještě spálíte nějaké kalorie.

Plavání – 250 až 500 kcal

Plavání je také skvělý sport pro spalování kalorií, zlepšení kondičky, ale také třeba pro uvolnění vašich zad a svalů a celkovému zpevnění. Plavání má mnoho dalších výhod a přínosů pro vaše zdraví, proto ho určitě zařaďte mezi vaše plánované aktivity.

Navíc plavat dokáže každý. Ohledně spálených kalorií záleží jak na stylu plavání, tak rychlosti a intenzitě.

Lyžování a snowboarding – 300 až 600 kcal

S blížící se zimou přichází na scénu i sezóna pro zimní sporty. I díky lyžování nebo jízdě na snowboardu můžete spálit kalorie!

Opět je to dost individuální, záleží na stylu jízdě, zda se jen sesouváte či používáte celé tělo na zatáčky, zda je rovinka či prudký kopec. Tak či tak kalorie spalujete, proto místo vysedávání v baru na svařáku honem na sjezdovku!

Ostatní

Zde uvedu pár příkladů dalších sportů, které můžete zařadit jako aktivitu.

Badminton – 200 až 400 kcal

Bruslení – 300 až 500 kcal

Fotbal – 700 kcal

Ping pong – 200 až 300 kcal

Běžky – 400 až 700 kcal

Volejbal – 200 až 300 kcal

Fitness

Asi nejvíce rozšířený způsob, kde pálit kalorie a dostat se do formy, je navštěvování fitness center. Jaký trénink je ale nejvíce efektivní? Kardio či silový trénink?

Kardio – 300 až 600 kcal

Do kardia můžeme zařadit mnoho způsobů, jak lze takové kardio provádět. Jedná se zejména o nižší intenzitu než například u HIIT tréninku, kdy ale doba provádění je delší.

Uvedu zde různé tipy kardia s počtem spálených kalorií za hodinu.

Běh 9 km/h – 400 až 600 kcal

Jízda na rotopedu – 200 až 400 kcal

Chůze do kopce (rychlejší) – 300 až 500 kcal

Silový trénink

U silového tréninku kalorie uvádět nebudu. Záleží totiž hodně na intenzitě, délce pauz, stylu tréninku. Dále je například rozdíl, pokud provádíte splitový trénink a máte zrovna jen ruce nebo zda máte trénink nohou.

I přesto, že u silového tréninku kalorie neuvádím, rozhodně byste takový trénink neměli vynechávat. Možná spálíte o něco méně kalorií než při pocení na běžícím stroji, ale díky silovému tréninku zpevníte své tělo. Rozhodně bude rozdíl, pokud člověk bude spalovat kalorie pouze kardiem a nezařadí silový trénink.

Silový trénink vám pomůže mít křivky, svaly a také spálit kalorie a tuky přeměnit na svaly. Zjednodušeně řečeno. Proto se určitě nebojte enormního nárůstu svalů a vydejte se i mezi činky a stroje.

Ostatní

Jóga – 200 až 400 kcal

Aerobik – 200 až 400 kcal

Běžné aktivity

Kromě navštěvování posiloven, hraní sportů, je také důležité být aktivní během dne. Je velký rozdíl mezi člověkem, který sice tráví každý den hodinu v posilovně, ale jinak celý den prosedí v práci v kanceláři a poté doma na gauči a mezi člověkem, který sice zajde jen třikrát týdně do fitness centra, za to ale chodí pěšky, má fyzicky náročnější práci a večery tráví uklízením, vařením či jinými aktivitami.

Chůze – 150 až 300 kcal

Jedním z efektivních způsobů, jak pálit kalorie nenásilným způsobem, je právě chůze. Chodit dokáže každý, nezapotíte se u toho a pomůžete spálit kalorie.

Vystupte o zastávku dříve, běžte na procházku se svým domácím mazlíčkem, místo auto běžte pěšky na nákup nebo se běžte “jen tak” projít třeba se sluchátky v uších. Prospěje to také vaší mysli.

Nakupování – 200 až 300 kcal

I takové nakupování je prospěšné pro vaše zdraví. Méně už však pro vaši peněženku, ale o tom se dnes bavit nebudeme. Díky nakupování spalujete také kalorie, takže pokud běžně trávíte v obchodních centrech hodiny, můžete spálit více, než si myslíte!

Úklid – 150 až 400 kcal

Uklízením spalujete také kalorie. Záleží samozřejmě jak je uklízení efektivní, co vše zahrnuje. Například luxováním spalujete o něco méně než při ručním drhnutím podlahy. Mytí nádobí je sice také méně náročné, ale i u mytí spálíte až 200 kcal během hodiny.

Domácí práce – 200 až 400 kcal

Teď potěším všechny ženy, protože během takové hodinky při žehlení můžete spálit až 200 kalorií. Myslím, že se vám teď bude chtít více do této činnosti.

Také u vaření či stěhování nábytku, zalévání kytek a jiných domácích činností, spalujete kalorie.

Práce na zahradě – 200 až 400 kcal

Ženy jsem už potěšila, ale také muži budou raději pracovat na zahradě a pomáhat tak manželkám či přítelkyním. Při takovém hrabaní listí můžete spálit až 300 kcal za hodinu! Také sekání trávy je někdy účinnější než běh na běžícím páse. Navíc tím zlepšíte i vzhled zahrady a pobudete na čerstvém vzduchu.