5 benefitů pití kávy

Spousta lidí si nedokáže představit ráno bez voňavého šálku kávy. I já sama se řadím mezi naprosté milovníky tohoto nápoje. Ovšem velmi často mi hlavou běží otázky, zda si pitím kávy škodím, či jestli nějak prospívá mému zdraví. Vlivem kávy na naše zdraví se již zabývala spousta studií, která přinesla několik výsledků, které se dozvíme v dnešním článku. Velmi důležité je pít kávu s rozumem a nepřehánět to s jejím dávkováním, neměli bychom vypít více než 4 šálky kávy denně. Pokud trpíte nemocí, kvůli které se Váš zdravotní stav může zhoršit díky pití kávy, rozhodně ji vyřaďte z Vašeho života a zkuste ji nahradit různými obilnými nápoji, které mohou chuť kávy velmi připomínat.

 1) Snižuje riziko několika nemocí

Je prokázáno, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, trpí méně různými vážnými chorobami. Nejčastěji se mluví o tom, že pravidelné pití kávy snižuje riziko vzniku rakoviny až o 18 %. Mezi další nemoci patří například cukrovka druhého typu, Alzheimerova a Parkynsonova choroba, cirhoza jater, či vzniku ledvinových kamenů. Mimo jiné kofein zabraňuje různým problémům s erekcí.

2) Zrychluje metabolismus

Kofein, stejně tak jako tein obsažený v čaji, je celkově je velmi prospěšný tím, že zrychluje metabolismus. Díky tomu naše tělo dokáže rychleji spalovat nechtěné tuky. Studie dokázaly, že kofein dokáže zrychlit metabolismus až o 11 %. Ovšem je třeba říct to, že čím starší jste, tím méně je tento benefit účinný. U většiny lidí se také účinky kofeinu snižují s rostoucí dobou a dávkou užívání.

3) Zlepšuje výkonnost a paměť

Není divu, že káva je nejlepším parťákem pro většinu studentů. Několik studií již prokázalo, že káva zlepšuje schopnost mozku si zapamatovat různé informace a později je zopakovat. Tento účinek je ovšem výraznější u lidí, kteří nepijí kávu pravidelně a využívají jejích účinku především při zkouškovém období. Další studie také prokázala, že tento účinek lépe funguje na extroverty, než na introverty. Kofein také brání produkci adenosinu, což je nukleosid, který se stará o to, abychom večer lépe usínali. Káva brání jeho produkci, tudíž nás udržuje bdělé, jelikož stoupne naše hladina energie. Pokud na Váš tyto účinky již nefungují, zkuste si dát kávu bez mléka, s menším množství vody, či zainvestujte do opravdu kvalitní kávy. Pokud jste pravidelným sportovcem, jistě víte, že kofein zvyšuje sportovní výkonnost.

4) Uklidňuje

Pokud máte velmi stresující zaměstnání, dejte si šálek kávy na uklidnění, je to jistě zdravější, než si zapálit cigaretu. Ovšem vyhněte se pití kávy, pokud trpíte vysokým tlakem, či různými srdečními onemocněními. V tomto případě by Vám káva mohla spíše uškodit.

5) Zlepšuje náladu

Jak jsme si již zmínili výše, káva dokáže stimulovat náš nervový systém, což znamená, že se díky ní zlepší i naše nálada. Kofein totiž zvyšuje produkci dopaminu, neboli hormonu štěstí. Některé zdroje také uvádí to, že káva také snižuje riziko deprese. Na druhou stranu je potřeba říci, že nadměrné pití kávy může zvýšit agresi, či vztek. Toto riziko ovšem patří ke všem stimulantům.